2016 Convention Recap


Louisville 2016: Lead the Pack

Throughout the weekend of July 27-31, 2016, over 500 brothers, guests, and friends of the Fraternity gathered at the Louisville Marriott Downtown in Louisville, Kentucky, to celebrate Delta Chi’s 60th International Convention. A weekend of legislation, educational programming, and socializing was enjoyed by all!

News & Announcements

Largest Delegation Recognized

PURDUE – 13 MEMBERS
KANSAS STATE – 9 MEMBERS
EMBRY-RIDDLE – 7 MEMBERS
TROY STATE – 7 MEMBERS
TRI-STATE – 5 MEMBERS
AUBURN – 5 MEMBERS

Furthest Travel Recognized

PHIL YANG – TAIPEI, TAIWAN

Winning Kimball Classic Foursome

LEIBACH
BREWSTER
WAGONER
SMITH

VK: 5k Run/Walk to benefit the V Foundation

21:47 – Robert Fairman
22:50 – Brian Brown
23:31 – Tyerus Skala
23:50 – Owen Carlson
24:07 – Ed Kirk
24:15 – Nicholas Barendregt
24:24 – Cameron Stewart
25:06 – Travis Covey
25:16 – Darrell McTague

25:36 – Tom Horowitz
26:26 – Tom Carroll
26:26 – Adam Kotlinski
33:32 – Zac Cole
33:32 – Cameron Barnett
35:27 – Michael Kennedy
35:34 – Richard Paulsen
36:07 – Matt Gorney
36:23 – Megan McTague

42:20 – Kevin Smith
42:21 – Jake Tomlin
42:40 – Dennis Marquardt
42:40 – William Kennedy
44:25 – Miles Washburn
44:25 – Amanda Arroyo
44:54 – Mary Joyce Kemper
47:08 – Keith Shriver


Executive Committee Election

DD-Aaron Otto

“AA” – Aaron Otto
Kansas State ’98

R2-Tom Carroll

“CC” – Tom Carroll
Hayward ’98

R7-Ron Martin

“DD” – Ron Martin
New Haven ’87


2016 Convention Honoree

Honoree16-Humphrey

FATHER ARTHUR F. HUMPHREY
MONTCLAIR ’90

  • “BB” Emeritus
  • “BB” for the Montclair Chapter from 1992 – 2001
  • Three times Outstanding “BB”
  • Meritorious Service Award for service to the Montclair Chapter
  • Faculty Advisor for the Montclair Chapter from 1997 – 2000
  • House Corporation President for the Montclair Chapter from 1997 – 2002
  • Attended 2 conventions
  • Date of Death: November 24, 2012

Order of the White Carnation Inductees

OWC-Horowitz

Tom Horowitz
Michigan State ’87

XX-John Shelbyjpg

John Shelby
Sacramento ’86


Alumni Awards

John J. Kuhn Award

JJK15-Dunn

2015: Sidney N. Dunn
Alpha Epsilon Pi

JJK16-Hart

2016: Dr. Lori Hart
Alpha Omicron Pi


Delta Chi of the Year

DCOY15-Zuchowski

2015: David Zuchowski
Washington ’80

DCOY16-Krane

2016: David Krane
Indiana ’94


McKaig Outstanding Campus Professional

Fr. Sean Hogan, Duquesne


Distinguished Delta Chis

Larry Nothnagel, Truman State ’79
Dr. Paul Szotek, Indiana ’98


Officer Emeriti

Raymond Galbreth, Executive Director Emeritus


Outstanding Chapter Advisor

James Duffy, Beaufort ’15, Faculty Advisor, Beaufort
Grant Herrin, LSU ’07, ABT President LSU
Ronald Stowers, Florida State ’81, “BB”, Florida State
Suraj Maraboyina, Miami ’01, “BB” and ABT President, Miami
Scott Klinefelter, Northern Iowa ’76, “BB”, Iowa State


Valor Award with Distinction for Uniformed Military Personnel

Craig Carp, Beaufort ’15

Valor Award with Merit for Uniformed Military Personnel

William Schroeder, Iowa State ’99


Humanitarian Award

Jackson Alvarez, Indiana ’14


Meritorious Service Award Recipients

Marquez Brown, Iowa ’01
William Glaser, Lehigh ’89
Tim Purmort, Tri-State ’72
John Weaver, Tri-State ’71
James Thomas, Central Missouri ’71
James M. Edwards, Central Missouri ’84
Russell Smith, Central Missouri ’83
Thomas Ochs, Central Missouri ’82
Vince Marchetti, Central Missouri ’86
David Drews, Georgia Tech ’03
Lyle Sprinkle, Georgia Tech ’96
Matthew Mason, Georgia Tech ’01
Chris Kilroy, Huntsville ’99

For Service to the Board of Regents
For Service to the Lehigh Chapter
For Service to the Tri-State Chapter
For Service to the Tri-State Chapter
For Service to the Central Missouri Chapter
For Service to the Central Missouri Chapter
For Service to the Central Missouri Chapter
For Service to the Central Missouri Chapter
For Service to the Central Missouri Chapter
For Service to the Georgia Tech Chapter
For Service to the Georgia Tech Chapter
For Service to the Georgia Tech Chapter
For Service to the Board of Regents


Alumni Chapter:

Outstanding Website

Rio Grande Area Chapter

Outstanding Communication

Connecticut Area Chapter

Outstanding Program

Houston Area Chapter

Chicago Cup

Houston Area Chapter


Undergraduate Awards


Outstanding Chapter Program

Arizona State
Pittsburgh
Cal Poly
Sacramento
East Stroudsburg
Kennesaw
Louisiana Tech
Michigan
American
North Alabama

 Raymond D. Galbreth Certificate of Achievement

Red

East Carolina
Missouri
Northwestern

Buff

Augusta
Ferrum
Appalachian State

 Most Improved Chapters

Kettering-B
Missouri State

Award of Excellence

Buff

Louisiana Tech
Tri-State
USP

Red

Case Western Reserve
Georgia Southern
Georgia Tech
Miami
Minnesota
Missouri State
Pittsburgh

President’s Cup

Red

Case Western Reserve
Georgia Southern
Miami

Buff

Louisiana Tech
Tri-State


 Marge Lee Outstanding “C” Award

Zachary Janice, Case Western Reserve
Christian Lozach, Fredonia
Dustin Scott Finch, Northern Arizona
Kevin Jacob Walls, Truman State
Jerry Shaen, William & Mary
Brok Sailor, Tri-State
Carter Lukes, Eastern Illinois
Daniel Ritter, Lehigh
Alex Russell Tuck, Southeast Missouri
David Wallack, Bowling Green
Dayton Alan Tenney, North Alabama
Matthew McGlinsey, East Stroudsburg
Igor Bykov, Massachusetts
Kelby Schultz, Iowa State
Marshall Heitkamp, Minnesota
Sean Donovan, Alberta


The “E” Key Award

Jacob Huston Haubner, Truman State
Ryan Williams, East Stroudsburg
Sean Joseph Feick, Lehigh
Aaron Glenn Ceckowski, Tri-State
Stephen Burtzlaff, Miami
Michael Junik, Southern Illinois


Chapter Luminaries

Casey Foote, Florida
Aaron Frith, Kansas State
Jason Gonzalez, Florida State
Clayton Holmes, North Alabama
Eric Jones, USP
Isaac Miles, Beaufort
Jake Myers, Missouri
David Pulsifer, Lehigh
Tony Rushing, Southeast Missouri
Austin Tapp, William & Mary
Nathaniel Winn, Fredonia


Educational Foundation Recognition

Washburn Scholarship Recipients

Zachary Chapman, Fredonia
Daniel Leehan, USP

UIFI Scholarship Recipients

Nathan Anderson, Kansas State
Dominic Caggiano, Beaufort
Anthony Bravo, Riverside
Kirk Comstock, Southeast Missouri
Brandon Crowson, Corpus Christi
Alexander Czechowski, Fredonia
Robert Fairman, Wilmington
Cam Gudmundson, Lake Forest
Edgar Martinez, Corpus Christi

Borelli Family Leadership Award Recipient

Cam Gunderson, Lake Forest


Core Competencies Achievements

 

Advising and Governance

Excellence

Alberta
Arizona State
Behrend
Duquesne
Embry-Riddle
Ferrum
Florida
Florida State
Fullerton
Georgia Southern
Georgia Tech
Iowa State
Kansas State
Kennesaw
Louisiana Tech
Miami
Mississippi State
Missouri
South Dakota State
Southeast Missouri
Southern California
Tarleton
Tri-State
USP

Achievement

Appalachian State
Case Western Reserve
East Carolina
Fredonia
George Mason
Illinois State
Minnesota
North Alabama
Oklahoma State
Pittsburgh
Rutgers
Sacramento
Whitewater
William & Mary

Alumni Relations

Excellence

Alberta
American
Embry-Riddle
Georgia Tech
Kansas State
Kennesaw
Missouri
South Dakota State
Southeast Missouri
Truman State

Achievement

Appalachian State
Arizona State
Bowling Green
Central Missouri
Davis
Duquesne
East Carolina
Florida
Fredonia
Huntsville
Illinois State
Iowa State
Kettering-A
Lehigh
LSU
Massachusetts
Michigan State
Mississippi State
Northwestern
Sacramento
South Florida
Syracuse
Washington

Financial Management

Excellence

Appalachian State
Case Western Reserve
Central Missouri
Embry-Riddle
Fredonia
Georgia Southern
Georgia Tech
Huntsville
Illinois State
Kansas State
Louisiana Tech
Michigan State
Minnesota
Mississippi
Missouri
Missouri State
Pittsburgh
Riverside
Rutgers
South Dakota State
South Florida
Southeast Missouri
Southern California
Tarleton
USP
Whitewater
William & Mary

Achievement

East Carolina
Florida State
Fullerton
Kettering-A
Kettering-B
Lehigh
Mankato
Massachusetts
Miami
Tri-State
Truman State
Washington

Housing

Excellence

Case Western Reserve
Florida
Florida State
Georgia Tech
Kennesaw
Kettering-A
Kettering-B
Louisiana Tech
Purdue
South Florida
Whitewater

Achievement

American
Appalachian State
Behrend
Bowling Green
Central Missouri
Clemson
Davis
Duquesne
East Carolina
Eastern Illinois
Embry-Riddle
Fredonia
Fullerton
George Mason
Georgia Southern
Huntsville
Illinois State
Kansas
Kansas State
Lehigh
LSU
Mankato
Massachusetts
Miami
Michigan State
Minnesota
Mississippi State
Missouri
Missouri State
North Alabama
Northwestern
Ohio State
Oklahoma State
Pittsburgh
Rutgers
Sacramento
South Dakota State
Southeast Missouri
Southern California
Syracuse
Texas
Tri-State
Truman State
USP
Washington
William & Mary

Involvement

Excellence

Beaufort
Bowling Green
Case Western Reserve
Central Missouri
Duquesne
Eastern Illinois
Ferrum
Florida
Florida State
Fredonia
Fullerton
Georgia Tech
Kansas
Little Rock
Louisiana Tech
Miami
Minnesota
Mississippi State
Missouri State
North Alabama
Northwestern
Oshkosh
Pittsburgh
South Dakota State
South Florida
Southeast Missouri
Tarleton
Texas
Tri-State
Troy State
Truman State
USP
Whitewater
William & Mary

Achievement

Alberta
American
Appalachian State
Behrend
East Carolina
Embry-Riddle
Georgia Southern
Huntsville
Illinois State
Iowa State
Kennesaw
Kettering-B
Lehigh
LSU
Massachusetts
Missouri
Ohio State
Oklahoma State
Riverside
Rutgers
Sacramento
Southern California
Washington
Wilmington

Manpower

Excellence

Alberta
American
Appalachian State
Case Western Reserve
Central Missouri
Clemson
East Carolina
Ferrum
Florida State
Fredonia
George Mason
Georgia Southern
Georgia Tech
Huntsville
Illinois State
Iowa State
Kansas
Kennesaw
Kettering-A
Louisiana Tech
LSU
Minnesota
Missouri
Missouri State
Pittsburgh
Riverside
Rutgers
South Dakota State
South Florida
Southeast Missouri
Tri-State
Troy State
Truman State
USP
Washington
Whitewater
William & Mary

Achievement

Arizona State
Bowling Green
Duquesne
Florida
Fullerton
Kansas State
Lehigh
Miami
Michigan State
Northwestern
Sacramento
Syracuse

Member Education

Excellence

Alberta
American
Appalachian State
Beaufort
Bowling Green
Case Western Reserve
Central Missouri
Davis
Duquesne
East Carolina
Eastern Illinois
Ferrum
Florida
Florida State
Fullerton
George Mason
Georgia Southern
Georgia Tech
Huntsville
Illinois State
Iowa State
Kansas
Kansas State
Kennesaw
Kettering-A
Kettering-B
Louisiana Tech
LSU
Mankato
Miami
Michigan State
Minnesota
Mississippi State
Missouri
Missouri State
North Alabama
Northwestern
Ohio State
Oklahoma State
Oshkosh
Pittsburgh
Purdue
Riverside
Rutgers
Sacramento
South Florida
Southeast Missouri
Tarleton
Tri-State
Truman State
USP
Whitewater
William & Mary
Wilmington
Windsor

Achievement

Arizona State
Behrend
Embry-Riddle
Lehigh
Little Rock
South Dakota State
Southern California
Syracuse
Texas
Washington

Scholarship

Excellence

Alberta
Appalachian State
Arizona State
Case Western Reserve
Central Missouri
Clemson
Davis
East Carolina
Ferrum
Florida
Fredonia
Fullerton
George Mason
Georgia Southern
Georgia Tech
Huntsville
Illinois State
Kansas
Kansas State
Louisiana Tech
LSU
Mankato
Massachusetts
Miami
Minnesota
Mississippi State
Missouri
Missouri State
North Alabama
Northwestern
Ohio State
Oshkosh
Pittsburgh
Riverside
South Dakota State
South Florida
Southeast Missouri
Syracuse
Tarleton
Tri-State
USP
Whitewater
William & Mary